Ana SayfaDünya36 Çin savaş uçağının Tayvan semalarına girdiği iddiası

36 Çin savaş uçağının Tayvan semalarına girdiği iddiası

Tayvan, toplam 36 Çin savaş uçağının hava savunma bölgelerinden tek bir günde iki aşamada uçtuğunu iddia etti.
Özerk ada, bunun Pekin’e açık ara en büyük saldırı olduğunu söylüyor.

Onlara göre, Cuma günü güpegündüz, 25 Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) uçağı Pratas Adaları’ndaki mercanların yanından uçtu. Bir sonraki adımda 13 savaş uçağı Bashi kanalından geçiyor; Bu havza Tayvan ve Filipinler’i birbirinden ayırıyor.

BBC, adanın savunma bakanlığının aktardığına göre, Tayvan ayrıca Çin saldırısına yanıt olarak savaş uçakları gönderdi ve füze sistemleri yerleştirdi.

Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ) temel olarak bir ülkenin ana hava sahasının dışında bulunur. Her ülke, yabancı uçakları tespit etmek ve hareketlerini izlemek için kendi ADIZ sınırlarını belirler. Uygulamada, uluslararası bir hava sahası olarak kalır.

Çin, Tayvan’ı izole bir eyalet olarak görürken, Tayvan bağımsız ve egemen olduklarını iddia ediyor.

Tayvan Başbakanı Suu Kyi Cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Çin kasıtlı olarak bölgesel barışı baltalayarak askeri saldırganlığa girişti” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 72. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Pekin hükümeti, şimdiye kadar Tayvan’ın son iddiaları hakkında hiçbir şey söylemedi.

Daha önce, Tayvan’dan gelen bu tür iddiaların ardından, uçakların Çin’in egemenliğinin korunmasını sağlamak için gönderildiğini söylediler.

Tayvan savunma bakanlığına göre, Cuma günü ADIZ’e giren Çin savaş uçaklarının dört nükleer kapasiteli H-8 bombardıman uçağı ve bir denizaltı destroyeri içerdiği iddia ediliyor.

BBC’ye göre, Pekin genellikle Tayvan’dan gelen herhangi bir yanıttan memnuniyetsizliğini ifade etmek için böyle bir filo gönderiyor.

Ancak Cuma günü neden bu kadar çok gelişmiş savaş uçağı gönderdikleri açık değil.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular