Ana SayfaDünyaABD'li general: Taliban bize çekilme tamamlanana kadar Kabil'in korunmasını teklif etti

ABD’li general: Taliban bize çekilme tamamlanana kadar Kabil’in korunmasını teklif etti

Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD Savunma Bakanı Lloyd, Austin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ile Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinden Afganistan’dan çekilme sürecine ilişkin ifade verdi.

McKenzie, Kabil’in düşmesinin ardından, “çekilme sürecine müdahale etmeleri durumunda ABD tarafından ağır şekilde cezalandırılacaklarına” dair mesajını iletmek üzere 15 Ağustos’ta Katar’ın başkenti Doha’da Taliban liderlerinden Abdulgani Birader ile görüşürken örgütten Kabil’in güvenliği konusunda bir teklif aldığını söyledi.

  • Birader’e Kabil’in güvenliğini ele almalarına izin verdiklerini söylediğini belirten McKenzie, “O görüşme sırasında bana ‘Kabil’in güvenliğini siz alın’ dedi. Onun için orada değildim. Aldığım emir bununla ilgili değildi ve bunun için elimizde kaynak da yoktu.” dedi.

Bu teklifi ABD Başkanı Joe Biden’a iletip iletmediğine ilişkin bir soruya ise McKenzie, komuta kademesine bunu ilettiğini ifade etti.

“Peki Taliban’ın bu teklifini reddederek askerlerimizin güvenliğini Taliban’ın eline verme kararını kim verdi?” sorusuna ise Orgeneral McKenzie, “Bunun resmi teklif olmadığını düşündüm ve onun için orada değildim ama gerisini takip etmedim. Bunu kendi komuta kadememe sundum.” yanıtını verdi.

ABD'de 'Afganistan' çatlağı: Beyaz Saray ve Pentagon birbirlerini yalanladı

DÜNYA

ABD’de ‘Afganistan’ çatlağı: Beyaz Saray ve Pentagon birbirlerini yalanladı

McKenzie: “Afgan hükümeti düşmeseydi 2 bin 500 asker ile Afganistan’da kalınabilirdi”

McKenzie, Begram Hava Üssünün erken boşaltılması ve Afganistan’da asker bırakma sorularına yanıt verirken, Afgan hükümeti düşmemiş olsaydı, ABD’nin bu ülkede 2 bin 500 asker ile bir süre daha kalabileceğini ifade etti.

ABD’li general, Afganistan’dan tamamen çekilme emri ve Afgan hükümetinin çöküşünün Begram Hava Üssünü tutmayı olanaksız kıldığını söyledi.

Biden'ın Afganistan yalanı: Genelkurmay Başkanı Milley itiraf etti

DÜNYA

Biden’ın Afganistan yalanı: Genelkurmay Başkanı Milley itiraf etti

ABD Başkanı Biden sayıklayınca gazeteciler Oval Ofis'ten çıkartıldı

DÜNYA

ABD Başkanı Biden sayıklayınca gazeteciler Oval Ofis’ten çıkartıldıSource link

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular