Ana SayfaDünyaDünya liderlerini iklim kriziyle mücadele için güçlü adımlar atmaya çağırıyoruz

Dünya liderlerini iklim kriziyle mücadele için güçlü adımlar atmaya çağırıyoruz

Dünya çapında iki yüzden fazla sağlık dergisi, dünya liderlerini iklim değişikliğini önlemek ve insan sağlığının korunmasını sağlamak için acilen harekete geçmeye çağırdı. Bu çağrıyı editoryal yayınlar aracılığıyla yaptılar.

Uluslararası bir dergi olan İngiliz tıp dergisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dünyada ilk kez bu kadar çok derginin tek bir bildiride bir araya getirildiğini söyledi. İklim krizinin ciddiyetini gözler önüne seriyor.

İklim değişikliğinin etkileri son zamanlarda dünyanın birçok yerinde doğal afetleri artırmıştır. Seller, kuraklıklar, kasırgalar ve aşırı sıcaklar insanları nefessiz bırakıyor. Sonuç olarak, dünyayı iklim krizinden korumak için güçlü adımlar atmak acil hale geldi.

Bu durumda, süreli yayınlar, hükümetleri iklim değişikliğiyle mücadele için öne çıkmaya çağıran özel başyazı yayınlıyor. Hareket, Kasım ayında yapılacak BM Genel Kurulu ve Glasgow, İskoçya’daki İklim Konferansı (COP-27) öncesinde dünya liderlerine özel bir mesajın ardından geldi.

“Bu önemli toplantıların (BM oturumu ve iklim konferansı) öncesinde, sağlık dergilerinin editörlerini küresel ortalama sıcaklıkları 1,5 santigrat derecenin altında tutmak, ormansızlaşmayı durdurmak ve sağlığın korunmasını sağlamak için acilen harekete geçmeye çağırıyoruz.” editör dedi.

Başyazı ayrıca, ‘Küresel ısınma nedeniyle sağlık zarar görüyor. Dünya doğasının ve sağlık hizmetlerinin tahribatına karışan insanların sağlık durumu sorunu on yıllardır dikkat çekiyor. Bilim olmazsa olmazdır. Küresel ortalama sıcaklıkların bir buçuk santigrat derecenin üzerine çıkması ve biyolojik çeşitliliğin devam eden düşüşü, sağlığa feci zararlar veriyor. Dolayısıyla şimdi önlem almazsak sağlık durumu eski haline döndürülemez. ‘

Danabale, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir tarafını yakıyor. Bir tarafta korkunç bir sel var. Araştırmacılar, bu doğal afet ile iklim değişikliği arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Ayrıca uzmanlar, iklim değişikliğinin etkilerinin de ülkeyi sık sık vuran sel ve aşırı sıcak gibi doğal afetlerde rol oynadığını söylüyorlar.

Dergilerin editörleri, ‘Toplumun temel ve sadece değişime ihtiyacı var. Yapılmalı ve yaparsak adil ve sağlıklı bir dünyaya kavuşacağız. ‘

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular