Ana SayfaDünyaImran Khan'ın yakın arkadaşlarının isimleri Pandora Kağıtlarında

Imran Khan’ın yakın arkadaşlarının isimleri Pandora Kağıtlarında

Başbakan Imran Khan, yolsuzluğu ortadan kaldırma ve yeni bir Pakistan inşa etme vaadiyle iktidara geldi; Ancak kabine üyelerinin ve akrabalarının isimleri de yeni sızdırılan Pandora Belgelerinde yer alıyor.
Araştırmacı gazetecilerden oluşan bir kuruluş olan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Pakistan başbakanına yakın kişilerin çeşitli denizaşırı şirketlere gizlice milyonlarca dolar yatırım yaptığını söylüyor.

Finsen Files, Paradise Papers, Panama Papers ve Luxlex’in izinden giderek, dünya liderlerinin, politikacıların ve milyonerlerin gizli varlıklarını ve işlemlerini ortaya çıkaran 95.000 offshore firmasına ait 12 milyon gizli belge sızdırıldı. Pandora Kağıtları olarak adlandırıldı.

Bu belgeler ilk olarak ICIJ’ye teslim edildi. 117 ülkeden altı yüz elliden fazla gazeteci, bu belgeleri analiz ederek ve araştırarak sürekli bilgi yayınlıyor.

Belgeler, dünya çapında 35 devlet adamı, 300 hükümet yetkilisi ve yüzlerce milyarderin gizli varlıkları ve işlemleri hakkında bilgi içeriyor.

Pandora Belgeleri: Dünya liderleri gizli varlıkları ve işlemleri sızdırdı

Pandora Belgeleri: Blair’lerin 312.000 ল’lik vergiden kaçma şekli

Pakistan’ın İngiliz gazetesi Dawn’da yer alan bir rapora göre, Pandora Belgelerinde adı geçen Pakistanlılar arasında Maliye Bakanı Shawkat Tarin, Sanayi ve Üretim Bakanı Khoshro Bakhtiar’ın ailesi, Senatör Faisal Bhada, Imran’ın Tehreek-e-Insaf lideri Abdul Alim Khan ve Pakistan Muslim League-Q yer alıyor. Lider Chowdhury Monis Elahi, Pakistan Halk Partisi lideri Sharjeel Memon ve yazılım şirketi Exact Shoaib Sheikh’in CEO’su.

Pakistan’ın Geo News gazetesine göre, Pandora Kağıtlarında çeşitli denizaşırı şirketlerdeki yatırım bilgileri yer alan 700’den fazla Pakistanlı var. Aralarında Pakistan askeri yetkilileri de var.

Ancak Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu, Başbakan Imran Khan’ın kendisinin herhangi bir offshore şirkete yatırım yapmadığını söyledi.

Raporda, Pakistan’ın iktidardaki Tehreek-e-Insaf partisinin patronlarından biri olan Arif Naqvi’nin de Pandora Belgelerinde yer aldığı belirtildi. ABD mahkemesinde dolandırıcılıktan yargılanıyor.

Arif Naqvi, 2013 seçimlerinde İmran Khan’ın önemli bir destekçisi ve bağış toplayıcısıydı. Birkaç denizaşırı şirkete yaptığı yatırımlarla ilgili bilgiler Pandora Belgelerinde yayınlandı.

Belgelere göre, Pakistan Maliye Bakanı Şevket Tarin ve aile üyelerinin en az dört offshore şirketi var.

Shawkat Tarin yaptığı açıklamada, Pandora Belgelerinde adı geçen offshore şirketlerinin bankasına para toplamak için kurulduğunu söyledi.

Belgeler, Imran Khan’ın eski mali danışmanı Waqar Masood Khan’ın oğlunun, İngiliz Virgin Adaları’nda kayıtlı bir offshore şirketinin sahiplerinden biri olduğunu gösteriyor.

Waqar Masood Khan, ICIJ’ye şirketin ne yaptığı hakkında hiçbir fikri olmadığını söyledi. Ve oğlu ona bağımlı değil.

ICIZ’in haberine göre, tanınmış bir Hintli film yapımcısı Londra’daki lüks bir dairenin mülkiyetini Pakistan’ın Korgeneral Safat Ullah Shah’ın karısına devretti. Bu çalışma aynı zamanda offshore şirketin işleminin perde arkasında yapıldı.

Ancak eski Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in yardımcısı General Safat, dairenin satın alınmasında herhangi bir usulsüzlük olmadığını iddia etti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular