Ana SayfaDünyaİngiltere kabine değişikliği, yeni dışişleri bakanı Liz Truss

İngiltere kabine değişikliği, yeni dışişleri bakanı Liz Truss

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ilk kez kilit kabine görevlerinde büyük değişiklikler yaptı. Üç bakanı görevden almanın yanı sıra, Dominic Rabb’i dışişleri bakanlığı görevinden aldı ve yerine Liz Truss’u getirdi.
Dominic Rabb yeni hukuk bakanı oldu. Rabb, Afganistan’daki kaos ortamında yabancı birliklerin ve müttefiklerin geri çekilmesinin ardından krizi verimli bir şekilde yönetemediği yönündeki eleştiriler karşısında dışişleri bakanlığı görevinden alındı.

Ancak Johnson, Rabb’i Lord Chancellor ve Başbakan Yardımcısı olarak da atadı. Ancak, Muhafazakar milletvekilleri bu değişikliği onun pozisyonunda veya rolünde bir indirgeme olarak görüyor.

Liz Truss’un Rab’nin yerine yeni dışişleri bakanı olmasıyla birlikte, kadınlar şimdi İngiliz kabinesindeki ilk dört pozisyondan ikisinde yer alıyor.

46 yaşındaki Truss, son iki yıldır ticaret bakanı olarak görev yapıyor. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle Brexit sonrası ticaret anlaşmaları imzaladı. Muhafazakar Parti üyeleri arasında popülerdir.

BBC’ye göre, Johnson tarafından kabine değişikliğinde görevden alınan üç bakan, Eğitim Bakanı Gavin Williamson, Hukuk Bakanı Robert Buckland ve Yerel Yönetim ve Toplum İşleri Bakanı Robert Generick.

Muhafazakar parti başkanı Amanda Milling de görevden alındı. Kabinenin diğer bazı kilit üyelerinin de atanması bekleniyor.

Ayrıca Westminster’da Kabine Ofisi Sekreteri Michael Gove’a yeni bir hükümet görevi verilebileceğine dair söylentiler var.

Başbakan Johnson, Birleşik Krallık’ın Şubat 2020’de Avrupa Birliği’nden (AB) resmen çekilmesinin ardından kabinesinde değişiklik yaptı. Ancak 2019’da başbakan olduğundan beri Johnson, üst bakanlığında herhangi bir değişiklik yapmadı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular