Ana SayfaDünyaMyanmar cunta hükümeti ASEAN ateşkes teklifini kabul etti

Myanmar cunta hükümeti ASEAN ateşkes teklifini kabul etti

Myanmar cunta hükümeti, yıl sonunda ASEAN’ın ateşkes teklifini kabul etti. Teklif, Myanmar’a insani yardım sağlamak için ASEAN tarafından yapıldı. ASEAN’ın bir sözcüsü, Japon haber ajansı Kyodo’nun sözlerini aktardı.

Reuters’in haberine göre Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), geçen Şubat ayındaki askeri darbeden bu yana Myanmar’daki şiddeti durdurmaya çalışıyor. Myanmar’da askeri hükümet iktidara geldiğinden beri yüzlerce insan şiddet olaylarında öldü.

ASEAN sözcüsü Erivan Youssef, Myanmar askeri hükümetinin Dışişleri Bakanı Unna Mong-lun ile bir video konferansa katıldı ve ateşkes önerdi. Medyaya, Myanmar askeri hükümetinin önerisini kabul ettiğine dair güvence verdi.

Dün bir raporda Arewan, bunun siyasi bir ateşkes olmadığını söyledi. Ateşkes, insani yardım sağlayıcıların güvenliğini ve güvenliğini sağlamak içindir.

Erwan, “Ateşkes hakkında söylediklerime katılmadılar” dedi.

Rapora göre Erwan, teklifini dolaylı olarak Myanmar’daki muhalefet partilerine de gönderdi. Reuters’in yorum talebine yanıt vermedi.

Cumartesi günü Reuters’e verdiği röportajda Erivan, Ekim ayı sonunda orduyla yapmayı beklediği ziyaretin şartlarını hâlâ tartıştığını ve devrik lider Aung San Suu Kyi ile görüşme fırsatı aradığını söyledi.

Erwan, “Şu anda tüm tarafların şiddeti sona erdirmek için ateşkes üzerinde anlaşmasını istiyoruz” dedi. Özellikle insani yardım sağlamada işbirliği için.’
Erivan, ASEAN ülkelerinin Myanmar’a 8 milyon আট yardım sözü verdiğini söyledi.

Ordu, Myanmar lideri Aung San Suu Kyi liderliğindeki Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) hükümetini 1 Şubat’ta kansız bir darbeyle devirdi. Suu Kyi de dahil olmak üzere NLD’nin önde gelen liderleri tutuklandı. O zamandan beri ülkede protestolar devam ediyor. Suu Kyi’nin takımı geçen yıl Kasım ayında Ulusal Demokrasi Ligi’nde ezici bir zafer kazandı. Ancak ordu seçimleri hile yapmakla suçladı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular