HomeDünyaÖnce IŞİD'e, sonra ABD'ye bağlı: İHA saldırısındaki aile iki kez karardı

Önce IŞİD’e, sonra ABD’ye bağlı: İHA saldırısındaki aile iki kez karardı

Pentagon’un bir Afgan yardım görevlisinin ve geniş ailesinden yedi çocuğunun drone saldırısında öldürülmesiyle “trajik bir hata” yaptığını kabul etmesi, ABD’nin Afganistan’daki uzun ve üzücü askeri hatalar listesine bir olay daha ekledi.
Ancak Afgan ailesini harap etti ve hedeflenen adam Zemari Ahmadi’nin iş arkadaşları için Amerikan özrü, yeni Taliban düzenindeki savunmasızlık duygularını hafifletmek için hiçbir şey yapmadı. Bir şey olursa, korkuları ve maruz kalma duyguları sadece arttı.

Zemari Ahmadi’nin kardeşi Emal Ahmadi, ailesini iki kez lekelenmiş olarak nitelendirdi: Birincisi, ABD tarafından, IŞİD’in Afganistan’da faaliyet gösteren bir kolu olan Horasan’daki İslam Devleti ile bağlantılı olduğundan şüphelenilerek ve Taliban’ın düşmanıdır.

İkincisi, erkek kardeşinin bir Amerikan yardım örgütü için çalıştığı ortaya çıktı – ancak drone saldırısından sonra yaygın olarak bilinen bir gerçek.

Emal Ahmadi, “Artık herkes onun Amerikalılar için çalıştığını bildiği için bize karşı büyük bir tehdit var” dedi. Ancak medyaya söylemekten başka seçeneğimiz yoktu ki dünya inansın, ailenin İslam Devleti grubuyla bağlantılı olmadığını söyledi.

Pentagon, son ABD askerinin Afganistan’dan çekilmesinden sadece 48 saat önce, 29 Ağustos’ta bir Reaper insansız hava aracından saldırı başlattı. Saldırıdan önce ABD ordusu, IŞİD’le bağlantılı olduğu düşünülen ve sürücüsünün bomba hazırladığı düşünülen bir aracı takip ediyordu.

Aslında araba, Pasadena, California merkezli bir gıda yardım kuruluşunda günlük işine giden bir yardım görevlisi olan Zemari Ahmadi’ye aitti. Eve döndüğünde füze isabet etti ve yedisi çocuk 10 kişi öldü.

Amerikalıların bu hedefi İslam Devleti grubuna bağlaması, aile üyeleri ve yakın ortakları için ciddi bir tehdit oluşturuyor çünkü Taliban, İslam Devleti grubuna ölümcül düşmanlar olarak davranıyor ve son üç yıldır Afganistan’da savaşçılar ve nüfuz için onlarla rekabet halinde. . Bu yüzden Ahmedi ailesi, aşırılık yanlısı grupla bağlantılı olabilecekleri düşüncesini ortadan kaldırmaya hevesliydi.

ABD, militanların 15 Ağustos’ta Afgan hükümetini fiilen ele geçirmesinden önceki haliyle artık Taliban’ın bir savaş alanı düşmanı olarak görülmese de, Taliban hâlâ ülkede faaliyet gösteren herhangi bir Amerikan kar amacı gütmeyen gruba derin şüpheyle bakıyor.

Aile adını IŞİD’le bağlantılardan temizlemeye çalışırken, Ahmadi’nin işvereni olan Nutrition and Education International’ın veya NEI’nin, ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmesini mümkün kılmak için evrakları hazırladığı ortaya çıktı.

Pentagon’un iki haftadan fazla bir süredir saldırının haklı olduğu konusunda ısrar etmesinin ardından gelen hatayı kabul etmesi, Cumartesi günü Afgan televizyonunda yayınlandı. Afgan haber kanalları, haberlerinin bir parçası olarak, Ahmedi’nin hayatta kalan aile üyeleri, 2 yaşında bir kız da dahil olmak üzere patlamada kaybettikleri çocukların muhabirlerine fotoğraflarını tutarken, Ahmedi evinin görüntülerini gösterdi.

Pentagon’un saldırıyı daha derinlemesine incelemesi, Ahmedi’nin IŞİD ile bağlantısına ve aracında herhangi bir patlayıcı olduğuna dair şüphe uyandıran bir New York Times soruşturmasının ardından geldi. Ordu, ölümcül grevle sonuçlanan bir dizi hata olduğu sonucuna vardı.

“Artık Bay Ahmadi ile IŞİD-Horasan arasında hiçbir bağlantı olmadığını, o günkü faaliyetlerinin tamamen zararsız olduğunu ve karşı karşıya olduğumuza inandığımız yakın tehditle hiçbir şekilde ilgili olmadığını ve Bay Ahmadi’nin de en az onun kadar masum olduğunu biliyoruz. Savunma Bakanı Lloyd Austin yaptığı açıklamada, diğerlerinin trajik bir şekilde öldürüldüğünü söyledi.

NEI’nin ülke direktörü Zemari’nin meslektaşlarından biri için, İslam Devleti grubunun lekesi hala devam ediyor.

Cuma günü olayla ilgili bir haber brifinginde, ABD Merkez Komutanlığı başkanı General Kenneth McKenzie Jr., Ahmedi’nin arabasının ilk olarak, IŞİD’den şüphelenilen bir grubun güvenli evinde bir çantayı alırken görüldükten sonra gözetim altına alındığını ve üzerinde “” etiketli olduğunu söyledi. 1 Numaralı Bileşik.”

McKenzie, “Grevden 40 saat önce hassas istihbarat, haritadaki 1 Numaralı Bileşik’in ISIS-K planlamacıları tarafından gelecekteki saldırıları kolaylaştırmak için kullanıldığını belirtti.” Dedi. Buranın IŞİD-K bağlantılı bir merkez olduğu inancını destekleyecek çok iyi istihbarata sahibiz” dedi.

Bununla birlikte, Times tarafından toplanan tanık ifadeleri ve görsel kanıtlar, bu yerleşkenin muhtemelen NEI’nin ülke direktörü Ahmadi’nin patronunun evi olduğunu gösteriyor. Yönetmen, Ahmedi’den o sabah işe giderken dizüstü bilgisayarını almak için evine uğramasını istemişti.

Cumartesi günü, daha önce Times’a İslam Devleti grubuyla bağlantılı olmadığını iddia eden yönetmen, küçük çocukları ve yaşlı ebeveynleri hazır bulunurken evini gezdirdi, bir Times muhabirinin olaydan bu yana yaptığı ikinci ziyaret. saldırı. Evin içinde, çocukların İngilizce dersleri beyaz bir tahtada görülüyordu.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular