Ana SayfaGündem6 Palestinians escaped from Israeli prisons by tunneling

6 Palestinians escaped from Israeli prisons by tunneling

İsrail’in kuzeyindeki bir hapishaneden altı Filistinli mahkum firar etti. Olay, yerel saatle Pazar gecesi meydana geldi. Haber ajansı AFP’nin aktardığına göre İsrail hapishane yetkilileri şunları söyledi.

İsrail hapishane yetkilileri, altı Filistinlinin Gilboa hapishanesinde olduğunu söyledi. Pazar günü saat 15.00 sıralarında bir tünel kazdılar ve hapishaneden kaçtılar.

İsrail hapishane yetkilileri yaptığı açıklamada, yerel halkın Gilboa hapishanesi yakınında bir dizi şüpheliyi öğleden sonra 3 civarında gördüğünü söyledi. İlgili makamlara bilgi verdiler. Yetkililer daha sonra altı Filistinlinin hapishaneden kaçtığını öğrendi.

İsrail hapishanelerinden kaçan Filistinliler arasında El Aksa Şehitleri Tugayları’nın eski başkanı da var. Adı Zakaria Zubeidi. İşgal altındaki Batı Şeria şehri Cenin’in bir sakini olan Zakaria, Filistinliler ve İsrailliler arasında iyi biliniyor.

İsrail hapishaneden kaçan Filistinlileri yakalamak için acil operasyon başlattı. Operasyona İsrail polisi, özel kuvvetler ve ordu mensupları da katılıyor.

İsrail güvenlik güçleri altı Filistinliyi yakalamak için çeşitli bölgelerde kontrol noktaları kurdu. Ayrıca teknolojiden de faydalanıyorlar.

İsrail ordusu, operasyon kapsamında Batı Şeria’ya asker konuşlandırdığını söyledi.

İsrail başbakanı mahkumların serbest bırakılmasını “ağır bir olay” olarak nitelendirdi. Operasyonu yakından takip ettiğini söyledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular