Ana SayfaKoronavirüsAşı sorunları BM Genel Kurulu toplantısını rahatsız edebilir

Aşı sorunları BM Genel Kurulu toplantısını rahatsız edebilir

Birleşmiş Milletler, New York şehrinin COVID aşı gereklilikleri konusunda, tıpkı pek çok dünya liderinin gelmek üzere olduğu gibi, yıllık Genel Kurul toplantısına en azından bazı katılımcıların katılımını raydan çıkarabilecek potansiyel olarak yıkıcı bir kırışıklıkla karşı karşıya.
193 üyeli kuruluş, New York merkezindeki tüm personelin aşı kanıtına sahip olmasını şart koşarken, tüm konukların aşı olduklarını veya aşı olduklarını beyan etmeleri için bir onur sistemine güvenerek, ileri gelenleri ve diplomatları ziyaret etmek için daha az katı kurallar uyguluyor. virüs testi negatif çıktı.

Ancak New York City belediye yetkilileri bu hafta, Pandemi öncesi yıllardan küçültülmüş olmasına rağmen, Genel Kurul toplantısının bir “kongre merkezi” etkinliği olarak nitelendirildiğini ve şehrin mevcut sağlık kurallarına göre, katılan herkesin kanıt göstermesi gerektiğini söyledi. aşı.

Belediye yetkilileri, bu yılki Genel Kurul’un yeni seçilen başkanı Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shadid’e yazdığı bir mektupta, ev sahibi şehrin pandemi kuralları uyarınca ziyaretçilerin kapalı alanda yemek yemeden, içmeden veya egzersiz yapmadan önce aşı kanıtlarını göstermeleri gerektiğini söyledi. – dönümlük BM kampüsü.

BM yetkilileri, örgütün kentin sağlık kurallarına uymak zorunda olduğunu söyledi. Perşembe gününe kadar tam olarak kaç ziyaret diplomatının ve katılmayı planlayan diğerlerinin aşı kanıtlarından yoksun olduğu belirsizliğini koruyor.

Ancak tüm ziyaretçilerin böyle bir kanıt göstermesi gerekeceği sözü, kafa karışıklığı ve öfke yarattı. Rusya’nın büyükelçisi Vassily Nebenzia, kuralların ayrımcı olduğunu savunarak BM Sözleşmesi’nin ihlali olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önceden katılmak için herhangi bir planı olmamasına ve enfekte olmuş yardımcılarından olası COVID’ye maruz kalma olasılığına karşı kendini izole etmesine rağmen, Başkan Joe Biden, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dahil olmak üzere 100’den fazla lider ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson konuşmalarını şahsen yapmayı planladılar.

Diğerleri, aşıların henüz geliştirilme aşamasında olduğu ve Genel Kurul salonundaki her delegasyonun iki kişiyle sınırlı olduğu geçen yıl tüm liderler tarafından yapıldığı gibi, önceden kaydedilmiş video aracılığıyla teslim etmeyi seçti. 2020 etkinliğindeki neredeyse tüm etkinlikler sanal olarak gerçekleştirildi.

Brezilya’da popülaritesi kısmen eleştirmenlerin pandemiyi feci şekilde ele alması olarak nitelendirdiği şey nedeniyle düşen, aşı şüphecisi olan Bolsonaro’nun, konuşmalar Salı günü başladığında şahsen konuşan ilk liderler arasında olması planlanıyor. Brezilya’dan gelen haberler, aşı olmayı düşünmediğini söyledi.

BM baş sözcüsü Stéphane Dujarric Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, konuşmaların başlamasına sadece birkaç gün kala sorunun nasıl çözüleceği sorusuna, onur sistemini “herkes için kabul edilebilir bir şekilde” sürdürmek için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletler, bu yılki Genel Kurul’da, liderlerinin örgütün işleyişi için kritik olarak gördüğü kişiden kişiye diplomasinin en azından kısmen restorasyonunu hedefliyor. Yine de, toplantıların çoğu bu yıl sanal veya karma bir karışım olarak kalacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular